Fakty i Mity

Przygotowany przy współpracy z dietetykiem dr n. o zdr. Moniką Mielus. Oceniony merytorycznie przez pracowników Działu Medycznego Mylan Healthcare Sp. z o.o., Viatris 29.04.2022

Osobom z zespołem jelita nadwrażliwego dokuczają bóle brzucha z biegunką lub naprzemiennie z zaparciami, oprócz tego, mogą pojawić się wzdęcia, nudności, odbijanie oraz duży dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. Nie ma jednoznacznej przyczyny takich dolegliwości. Zgodnie z najnowszą wiedzą, stwierdzono, że odpowiednia dieta zdecydowanie łagodzi bądź też eliminuje powyższe problemy. Dieta ta ma skomplikowaną nazwę - FODMAP, która pochodzi z języka angielskiego: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols, co po polsku oznacza dietę o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Jak to wygląda w praktyce? Dieta ta polega na eliminacji m.in. fruktozy, laktozy, fruktanów oraz sztucznych słodzików. Jakie to ma przełożenie na jedzenie? Z diety wyklucza się: niektóre owoce, takie jak jabłka, gruszki, arbuzy, owoce z puszki, mleko, śmietanę, jogurty, kefiry, tzw. wzdymające warzywa: cebula, czosnek, kapusta, brokuły, nasiona strączkowe oraz syrop z agawy i miód. Wymienione produkty nie stanowią pełnej listy, a restrykcyjna dieta powinna być stosowana przez maksymalnie 8 tygodni, z powolną próbą ponownego wprowadzania, żeby dokładnie zaobserwować, co przyczynia się do dyskomfortu brzusznego. Dobór „rozszerzanych” produktów polega na indywidulanym dopasowaniu w celu osiągnięcia jak najlepszego komfortu ze strony układu pokarmowego.


1. Altobelli E, Del Negro V, Angeletti PM, Latella G. Low-FODMAP Diet Improves Irritable Bowel Syndrome Symptoms: A Meta-Analysis. Nutrients. 2017 Aug 26;9(9).

2. Eswaran S, Farida JP, Green J i wsp. Nutrition in the management of gastrointestinal diseases and disorders: the evidence for the low FODMAP diet. Curr Opin Pharmacol. 2017 Dec;37:151-157.