Fakty i Mity

Przygotowany przy współpracy z dietetykiem dr n. o zdr. Moniką Mielus. Oceniony merytorycznie przez pracowników Działu Medycznego Mylan Healthcare Sp. z o.o., Viatris 29.04.2022

Otyłość jest metaboliczną chorobą cywilizacyjną, z którą boryka się coraz większy odsetek ludzi na świecie. Obecnie jest ona uważana za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Otyłość definiujemy, kiedy nasz wskaźnik BMI jest równy lub wyższy 30,0 kg/m2. Jak obliczyć BMI? Masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu. Wartości od 25-29,9 mówią o nadwadze. W takim przypadku, pojawiający się głos w głowie „chcę schudnąć” powinien zmusić nas do aktywnych działań. To już na tym etapie należy podjąć próbę zmiany stylu życia, żeby nie doprowadzić do chorób, którym sprzyja otyłość, np. cukrzycy, dyslipidemii, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, niewydolności krążenia, udaru mózgu, niektórych nowotworów złośliwych, chorób kostno-stawowych. W przypadku otyłości, bardzo trudno jest sobie samemu poradzić z potrzebą „chcę schudnąć”. Ponieważ jest to choroba, to taka osoba musi być objęta opieką specjalistyczną. Poza dietetykiem, niezbędny jest lekarz, psycholog i inni specjaliści, którzy wspomogą również leczyć ewentualne konsekwencje otyłości np. nadciśnienie. W przypadku nadciśnienia jak również korzystna dla spadku masy ciała, jest dieta DASH. Jednak w przypadku otyłości każde działanie musi być objęte konsultacją lekarską.


1. Kucharska A, Gajewska D, Kiedrowski M i wsp. The impact of individualised nutritional therapy according to DASH diet on blood pressure, body mass, and selected biochemical parameters in overweight/obese patients with primary arterial hypertension: a prospective randomised study. Kardiol Pol.2018;76(1):158-165.

2. Polskie Towarzystwo Dietetyki. Standardy leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Dietetyka, 2015, 8: 5-18.

3. Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D.: Dietoterapia, wyd. I, Warszawa: PZWL, 2015, 10; 252-290.