Fakty i Mity

Przygotowany przy współpracy z dietetykiem dr n. o zdr. Moniką Mielus. Oceniony merytorycznie przez pracowników Działu Medycznego Mylan Healthcare Sp. z o.o., Viatris 29.04.2022

Różnorodność współczesnego rynku żywnościowego przyprawia o zawrót głowy. Producenci starają się uatrakcyjniać produkty żywnościowe oraz wydłużyć ich trwałość, co często wiąże się zdodawaniem różnych substancji dodatkowych. Oprócz tego pojawiają się różne mody i trendy na spożywanie określonych produktów. Na co zwracać uwagę w codziennych zakupach? Co i jak z półki sklepowej wybrać, aby były to zdrowe produkty? Przede wszystkim należy poświęcić chwilę czasu na czytanie składu produktów na etykietach zasada numer 1: im krótszy skład, tym lepiej. Oczywiście zdrowe produkty to przede wszystkim te nieprzetworzone, które znajdziemy w warzywniaku: głównie nasze lokalne i koniecznie kupowane w sezonie warzywa: dynia, jarmuż, natka pietruszki, marchewka, cukinia, pomidory, czosnek, papryka, kapusta kwaszona. Z sezonowych owoców warto sięgać po dziką różę, czarną porzeczkę, truskawki, morele. Warto robić zapasy orzechów włoskich czy laskowych. Dlaczego ważna jest sezonowość? Wtedy mamy pewność, że zastosowano mniej nawozów do wyhodowania produktów i dzięki temu są one bardziej korzystne dla zdrowia. Co z mięsem i rybami? Jak sprawdzić, skład, jak nie ma etykiety? Poszukajmy sprawdzonego dostawcy, najlepiej byłoby kupić produkty bezpośrednio od hodowcy, choć to bywa nie lada wyzwaniem. Podpytanie znajomych i poświęcenie czasu na znalezienie dobrego i godnego polecenia miejsca, np. bazarku, bardzo się opłaca – jest to bowiem inwestycja w nasze zdrowie! Co jeśli robimy zakupy głównie w dyskontach? Pozostaje nam uważnie czytać skład. Pakowane mięsa i ryby posiadają etykiety, co zdecydowanie ułatwia dokonanie właściwszego wyboru.


1. https://apps.fas.usda.gov/newgainapi/api/report/downloadreportbyfilename?filename=Food%20and%20Agricultural%20Import%20Regulations%20and%20Standards%20Report_Warsaw_Poland_3-13-2019.pdf [dostęp 29.04.2022].

2. https://ncez.pl/abc-zywienia-/co-kryje-etykieta/sprawdzisz--z-czego-sklada-sie-produkt [dostęp 29.04.2022]

3. Staniak S. Charakterystyka żywności produkowanej w warunkach rolnictwa ekologicznego, Polish Journal of Agronomy; 2014. 19. 25–35.