Fakty i Mity

Przygotowany przy współpracy z dietetykiem dr n. o zdr. Moniką Mielus. Oceniony merytorycznie przez pracowników Działu Medycznego Mylan Healthcare Sp. z o.o., Viatris 29.04.2022

Na początek trzeba podkreślić fakt, że smażone potrawy należy spożywać z umiarem. W zależności od rodzaju smażenia (płytkiego np. naleśniki, placki, pancake, porcjowane mięsa, warzywa) lub głębokiego (pączki, frytki, dania w tempurze), należy zastosować inny rodzaj oleju. Do smażenia płytkiego nadaje się olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Należy jednak pamiętać, aby po każdej porcji smażenia olej wymienić i nie przekraczać temperatury 170 stopni C, a samo smażenie powinno być krótkotrwałe. Do smażenia głębokiego zaleca się korzystanie z tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Takie cechy spełnia olej kokosowy, ale koniecznie olej ten musi być rafinowany. Należy jednak pamiętać, że jest to olej bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, których udział w diecie powinien być jak najniższy. Do smażenia nie nadają się oleje z pestek dyni, sezamowy czy orzechowy oraz lniany.


1. Kmiecik, Dominik, and Józef Korczak. Tłuszcze smażalnicze – jakość, degradacja termiczna i ochrona. Nauka Przyr. Technol. 4.2 (2010): #23.

2. Leong XF, Ng CY, Jaarin K, Mustafa MR. Effects of Repeated Heating of Cooking Oils on Antioxidant Content and Endothelial Function. Austin J Pharmacol Ther. 2015; 3(2).1068.